شستن موکت همیشه یکی از دغدغه های مهم خانم های خانه دار بوده است. که چگونه و با استفاده از چه موادی آن را شستشو دهند. موکت ها جزو وسایلی هستند که بیشترین کثیفی را به خود جذب می کنند. از گرد و خاک گرفته، تا انواع لکه های مختلف بر روی آن. به همین دلیل و با توجه به تنوع این کثیفی سعی کردیم تا در این مقاله اطلاعات جامعی را برای شستشوی انواع لکه موکت ارائه دهیم. تا با استفاده از این تکنیک ها بتوانید با خیالی آسوده موکت خود را تمیز نمایید. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

هرچند وقت یکبار باید اقدام به شستن موکت کنیم؟
با توجه به اینکه موکت ها منشا آلودگی هستند و گرد و غبار و دیگر کثیفی ها را به خود جذب می کنند، موجب آلرژی می شوند. به همین دلیل تمیزی موکت از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور بهتر است که موکت ها را سالی یکبار بشویید. همچنین در صورتی که لکه ای بر روی آن ایجاد شد، سریعا نسبت به پاک کردن آن اقدام کنید. چرا که هر چقدر زمان بگذرد، پاک کردن آن لکه سخت تر می شود. موکت ها نسبت به فرش، بوی بد را بیشتر به خود جذب می کنند. به همین دلیل نسبت به فرش با فاصله زمانی کمتری نیاز به شستشو دارند. برای رفع بوی بد نیز می توانید هر سه ماه بر روی بند رخت آن را آویزان کنید. این کار موجب عبور جریان هوا از آن شده و میزان بوی بد آن کاهش می یابد.

روش هایی برای پیشگیری از کثیف شدن موکت ها
روش پیشگیری شستشوی موکت

یکی از بهترین روش هایی که برای نظافت موکت ها استفاده می شود، استفاده از جارو برقی است. این کار در طول هفته علاوه بر حذف ذرات و گرد و خاک از روی آن، باعث تمیز شدن نیز می شود. برای نتیجه بهتر، می توانید هر دو سمت موکت را با جارو تمیز کنید. همچنین استفاده از دیگر روش ها همچون استفاده از جاروی دستی نیز اثر گذار هستند. البته که این روش صرفا برای نظافت و حذف گرد و غبار و دیگر مواد بر روی موکت است. برای نظافت لکه ها سایر روش ها کارساز هستند.

ترفندهای شگفت انگیز رفع انواع لکه از موکت
همان طور که می دانید علل مختلفی وجود دارد، که باعث ایجاد لک بر روی موکت ها می شود. برای رفع این مشکل روش های مختلفی وجود دارد، که می توانید آن لکه را از بین ببرد. البته که بعضی از روش ها نیز سبب تشدید و افزایش لکه می شوند. در ادامه علاوه بر معرفی مهم ترین و شایع ترین لکه ها، روش های رفع آن را نیز ذکر می کنیم.

حذف لکه خشک شده
حذف لکه خشک شده هنگام شستشوی موکت

برای این کار نیاز دارید تا یک لیوان آب را با سرکه سفید مخلوط کنید. سپس محلول به دست آمده را بر روی محل مورد نظر اسپری کنید. پس از این کار اجازه دهید تا 10 دقیقه بگذرد. بعد با کمک یک ابر اسفنجی سعی کنید تا کثیفی را با جمع کنید. در صورت نیاز و حذف کامل لکه ها این کار را چندین بار تکرار کنید. تا زمانی که لکه به طور کامل از بین برود. نکته مهم در این روش این است که نباید ابر اسفنجی را بر روی موکت بکشید. چرا که باعث می شود قسمت های دیگر نیز کثیف شود. فقط کافی ابر را بر روی قسمت مورد گذاشته و با فشردن آن اقدام به جذب آلودگی نمایید. بعد از این که لکه از بین رفت، حالا زمان آن رسیده که دستمالی که با آب ولرم خیس شده را بر روی همان قسمت بکشید. برای خشک شدن قسمت مورد نظر نیز می توانید یک حوله خشک را به مدت یک روز بر روی آن قرار دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *